سایت تغذیه و رژیم درمانی بر پایه سال‌ها تجربه در صدور برنامه آنلاین و تکیه بر به روزترین روش‌های مشاوره  (تغذیه و روانشناسی) این اطمینان را به شما می‌دهد که به روشی آسان و ایمن به وزن ایده‌آل‌تان برسید.

چاقی میانسالی ریسک ابتلا به دمانس را افزایش می‌دهد. مطلب ویژه

  • چاپ

چاقی در سنین 40 تا 60 سالگی احتمال بروز و پیشرفت بیماری آلزایمردر سال‌های آتی را افزایش می‌دهد. طبق مقاله منتشر شده در ژورنال بیماری آلزایمر در ژانویه 2023 آنالیز انجام شده در 13000 نفر در اروپا نشان داد که در افراد میانسال مبتلا به چاقی دقیقا همان قسمت از ماده خاکستری مغز تحلیل می‌رود که در مبتلایان به آلزایمر اتفاق می‌افتد.

بیماری آلزایمر به واسطه ایجاد پلاک آمیلویید موجب کاهش بافت خاکستری مغز شده و توانایی تفکر، استنتاج، کنترل ماهیچه‌ها و به یادآوری خاطرات را کاهش می‌دهد. نویسندگان مقاله بیان کردند که پیشگیری از ابتلا به چاقی به کاهش ریسک ایجاد دیابت و زوال عقل(دمانس) کمک می‌کند.

مقاله‌ای قدیمی‌تر در مجله نورولوژی در سال 2011 نیز برطبق یک تحقیق عنوان کرد مغز افراد چاق دقیقا در همان مناطقی آسیب می‌بیند که مغز مبتلایان به آلزایمر دچار آسیب شده است. این آزمایش توسط PET اسکن انجام شد نشان داد اگر چه این نقاط یکسان هستند اما عوارض آسیب در افراد چاق دیده نمی‌شود. همچنین نشان داد که این آسیب‌ها در افراد لاغر مبتلا به آلزایمر هم وجود دارد.

(این امر بدان معنی است که فرد مبتلا به آلزایمر سوال چاق یا لاغر بودن دچار این آسیب‌ها می‌شود و فرد سالم مبتلا به رغم وجود این آسیب‌ها –در حال حاضر- دچار عوارض آلزایمر نخواهد بود. مترجم)

ارتباط لپتین با چاقی، دیابت و دمانس

مقاله منتشر شده در BMJ سال 2023 بیان می‌کند افراد میانسال مبتلا به چاقی 2.5 برابر بیشتر از افراد دارای وزن نرمال در معرض افتادن، به زمین‌خوردن، آسیب و بستری شدن به این واسطه در بیمارستان هستند. همچنین امکان ابتلا به دیابت و دمانس و آلزایمر در آن‌ها بیشتر است.

تحقیقات نشان داده است که در افراد چاق به نقاطی از مغز آسیب وارد می‌شود که به هورمون لپتین پاسخ نشان می‌دهند. لپتین هورمونی است که تاثیرش بر مغز به جلوگیری از چاقی کمک می‌کند و این امر را به واسطه بروز احساس سیری و جلوگیری از بیشتر غذاخوردن و چاق شدن انجام می‌دهد.

لپتین توسط سلول‌های چربی ترشح شده و بر روی رسپتورهای خاص درهیپوتالاموس (قسمتی از مغز) و همچنین بر قسمت‌هایی از سیستم عصبی مرکزی CNS مانند کورتکس و هیپوکامپ تاثیر می‌گذارد. این نقاط دقیقا همان نواحی مغز هستند که در افراد چاق، در افرادی که زوال عقل دارند –سوای چاقی و لاغری- آسیب می‌بینند.

واکنش بیش از حد معمول سیستم ایمنی که التهاب نامیده می‌شود به افزایش ریسک ابتلا به چاقی و دمانس مرتبط دانسته شده است.

محتوای بیشتر در این بخش: تاثیر ونوستات بر کاهش وزن »
بازگشت به بالا

ویژگی‌های برنامه غذایی سایت

کاملا اقتصادی

این برنامه هزینه‌ای اضافی برای استفاده از غذاهای خاص یا روش‌های تهیه خاص به شما تحمیل نمی‌کند.

طراحی منحصربفرد

با کاربری بسیار آسان و بسیار قابل انعطاف برای استفاده توسط همه فرهنگ‌های غذایی کشورمان ساخته شده است.

لذت غذا خوردن با خانواده

برای رعایتش لازم نیست غذایی جدا از غذای خانواده بخورید یا سفره‌تان را جدا کنید.

پشتیبانی و پایش

همیشه در حال پایش نحوه رژیم گرفتن‌تان هستیم و هر وقت سوالی داشته باشید پاسخ‌گوی‌تان خواهیم بود.

تثبیت و حفظ نتیجه

طراحی  رژیم و آموزش‌های همراه آن کمک می‌کند تا بتوانید وزن‌تان را تثبیت کنید و حفظ نمایید.

قابل استفاده در همه جا

دیگر نگران میهمانی و مسافرت نباشید. این رژیم در همه جا قابل اجراست و هیچ مانعی برای اجرای آن وجود ندارد.

alt-icon

رژیمی کاملا انعطاف پذیر

احتمالا شما قبلا هم یک یا چندبار رژیم گرفته‌اید و طعم نرسیدن را چشیده‌اید! تفاوتی ندارد که می‌خواستید وزن کم کنید یا وزن‌تان را افزایش دهید یا ثابت نگه‌دارید! قند و چربی‌خون‌تان بالا بوده یا فشار خون‌تان بالاست.! وقتی نتیجه نمی‌گیرید یعنی جایی از کار می‌لنگد. اگر چه در بسیار از موارد که رژیم را از کسانی غیر از دانش‌آموختگان تغذیه می‌گیرید پیشاپیش شکست خورده‌اید اما برخی از موارد برنامه‌تان را از کسانی که می‌گیرید که در این رابطه آموزش دیده‌اند و سال ها تجربه دارند. 

مشکل از شماست؟ مگر خودتان اقدام نکرده‌اید؟ مگر اراده و عزم تان بر تغییر نیست؟ پس مشکل ازکجاست؟ 

من با سابقه‌ای که از سال‌ها مشاوره مراجعینم دارم و شما می‌توانید آن را در کتابم با نام «99 نکته برای موفقیت در هر برنامه غذایی» مطالعه بفرمایید و همچنین دانشی که در زمینه روان‌شناسی کسب کرده‌ام و بر تکیه بر هر دو دانش که در دانشگاه آموخته و برای اقدام در آن‌ها صاحب مهارت هستم شما را با مشکلاتی که دانسته و ندانسته، خواسته و ناخواسته شما را در رسیدن به اهداف تان ناکام‌ می‌گذارند مواجه کرده و به شما کمک می‌کنم تا بتوانید بر آن‌ها غالب شوید. 

چرا ما؟

چرا برنامه غذایی سایت تغذیه و رژیم درمانی؟

۱ با پشتوانه دانش تغذیه و روان‌شناسی برنامه‌ای جامع برای‌تان تدارک دیده‌ایم. 

 

۲برای مقاومت روحی و جسمی‌ (استپ تغییر وزن) تان هم برنامه‌ داریم و نمی‌گذاریم ناامید شوید.

50-50

ما 50 درصد راه را برای‌تان هموار کرده‌ایم حالا نوبت 50 درصد شماست. نگران نباشید: همراه‌تان هستیم.

دریافت رژیم

مهارت‌های ما


برنامه غذایی
برنامه مکمل
شناخت موانع روحی و روانی
پشتیبانی

Login