• alt-icon
 • alt-icon
 • alt-icon
 • alt-icon
 • همیشه و همه جا در دسترس

  با استفاده و پیروی از برنامه‌های غذایی سایت می‌توانید همیشه و از طریق سامانه تیکت‌گذاری و برنامه‌های ارتباطی مانند واتساپ و اینستاگرام سوالات خود را بپرسید.

  سامانه تیکت
 • برنامه‌های غذایی

  برنامه‌های متنوع غذایی که برای موقعیت‌های مختلف در نظر گرفته ایم به شما کمک می‌کند با نزدیک‌ترین برنامه غذایی با سبک زندگی و علاقه مندی‌های‌تان را انتخاب کنید و با آن به نتیجه مطلوب‌تان برسید.

 • سایت در حال به روز آوری است.

  سایت در حال به روز آوری بوده و ازابتدای ماه آینده در دسترس خواهد بود . سایت قدیمی ما هنوز در آدرس RejimDarmani.com در دسترس شماست.

  جزئیات بیشتر
 • تغذیه و رژیم درمانی، اولین سایت رژیم درمانی فارسی زبان

  سایت تغذیه و رژیم درمانی ازسال 2002 تا به حال به ارایه رژیم غذایی آنلاین مشغول است و از ابتدا تا به حال -علیرغم چندین بار تغییر در ظاهر و محتوا- تمام تلاش خود را در ارایه برنامه غذایی سالم و بدون عوارض جانبی به کار بسته و در آن موفق بوده است.

  آشنایی با ما

سويا و يک دنيا فرآورده مفيد

امروزه استفاده از فراورده هاي سويا به دليل اهميت آنها در حفظ سلامت در دنيا رايج است، بر اين مبنا در اين مقاله به شرح محصولات مختلفي مي پردازيم كه با استفاده از دانه هاي سويا تهيه و مصرف مي شوند.
Whole soybeanدانه كامل سويا: دانه هاي سويا خشك، و دانه هاي سوياي سبز؛ تفاوت آن ها در روش درو كردن آن هاست، دانه هاي سوياي خشك وقتي كاملا رسيده باشند جمع آوري مي گردند و به رنگ قهوه اي هستند، دانه هاي سوياي سبز قبل از اينكه كاملا رسيده باسند جمع آوري مي شوند و از لحاظ رنگ و اندازه شبيه به نخود فرنگي هستند و هر دوي آن ها با روش هاي مختلفي طبخ و تهيه مي گردند مثل سوپ يا خورش، همه دانه هاي سويا سرشار از پروتئين و فيبر هستند در حالي كه داراي چربي كم و بدون كلسترول هستند.

توفو Tofu: به وسيله دلمه شده شيره داغ سويا تهيه مي گردد، Tofu كه ميزان چربي اشباع كمي دارد بدون كلسترل است چون ماده اي گياهي است و چندين شكل از Tofuوجود دارد كه درميزان پروتئين وچربي متفاوت هستند، اين دانه سويا عالي است چون طعم چاشني ها و مواد ديگر را در خودش يا غذاي سرخ كرده جذب مي كند.
Soy proteinپروتئين سويا: دانه بازيافت شده سويا است و به ميزان زيادي در صنايع غذايي به كار گرفته مي شود و به راحتي در دسترس مصرف كننده قرارمي گيرد و اين محصول منبع مغذي پروتئين است، مقدار چربي آن كم است و كلسترول ندارد و پودر پروتئين مي تواند در نوشيدني ها مثل نوشيدني هاي ملايم و در پخت غذا و سرخ كردن استفاده شود، آن ها همچنين محتواي ايزو فلاون است كه براي كاهش بيماري ها مفيد است.
Soymilk شير سويا: مي تواند به افزودن ميزان زيادي سويا به رژيم غذايي شما كمك كند، اين نوشيدني فرح بخش منبع مواد غذايي است، چون به ميزان كمي چربي اشباع دارد، بدون كلسترل است، محتوي پروتئين و مقداري مواد معدني مثل آهن و منيزيم مي باشد و براي كساني كه مي خواهند ميزان وابستگي خود را به فرآورده هاي دامي كاهش دهند توصيه مي شود.healthy diet2
استفاده از شير سويا:
شير سويا مي تواند مثل شير معمولي استفاده شود و مي توانيد از يك ليوان شير سويا با چاشني يا بدون چاشني لذت ببريد يا بر روي حبوبات سرد شده صبحانه بريزيد، و نيز مي توانيد براي تهيه سس ها و سوپ هاي خامه بدون كلسترل از آن استفاده كرد و پخت به همراه شير سويا نيز روش ديگري است و در تهيه كيك ها نان و كلوچه ها يتان از شير سويا بجاي شير معمولي استفاده كنيد.
شير سويا را بجاي شير بخار شده در كاستاردها، دسر پودينگ و كيم بكار بريد و نيز براي تهيه كافه گلاسه هاي خوشمزه از شيره سويا استفاده كنيد.
Texturized soy protein سويا ي بافت دار شده: طوري طراحي شده است كه شكل و جنس گوشت قليه شده را ايجاد مي كند و تمامي فوايد دانه هاي سويايي را دارد و داراي چربي كمي است و اين محصول به صورت خشك فروخته مي شود و قبل از مصرف دوباره هيدروژنه شده است و در هر فنجان اين محصول 20گرم پروتئين وجود دارد منبع خوبي از فيبر گياهي است.
Soybean oil روغن سويا: اين روغن در آمريكا بسيار رايج است بدون اينكه فوايد آن به خوبي شناخته شده باشد، چون اين روغن طعم خوبي ندارد در انواع مارگارين ها، كره هاي گياهي، مايونز، سس هاي سالاد، غذاهاي فريز شده، موادپخته شده و مشتقات فرآورده هاي گوشتي اشتفاده مي شود، با داشتن چربي اشباع كم و ويتامين E فراوان، اين روغن زماني كه به اندازه كافي (متوسط) استفاده شود منبع طلائي مواد معدني خواهد بود.
Tempeh تمپه: كيك سويايي است كه با دانه هاي سويايي مخصوصي تهيه مي شود و اغلب بعنوان جايگزين گوشت استفاده مي شود و منبع سرشار پروتئين است و چربي اشباع كمي دارد ديگر فايده اين ماده اينست كه منبع فيبر رژيمي است.
Say Flour آرد سويا: در انواع كم چربي و پر چربي تهيه مي شود و مي تواند جايگزيني براي آرد گندم در تهيه نان باشد: مثل اغلب فرآورده هاي سويا منبع غني از پروتئين و آهن مي باشد.
Miso ميسو: خمير سويا است و به عنوان چاشني در سوپ وخورش بكار گرفته مي شود.
دانه هاي سويايي و فرآورده هاي آن ارزش غذايي فراواني دارند. با وجود انواع متفاوت فرآورده هاي آن ،شما مي توانيد براحتي آنچه را دوست داريد در يك نوع يا بيشتر انتخاب كنيد. بدن شما به خاطر آن از شما سپاسگذار خواهد بود.
Soymilk چيست؟
شير چرب غني دانه هاي سويا مي باشد و با طعم شيرين يكنواخت، چاشني دانه هاي روغني و ارزش غذائي بالا، شيره سويا مي تواند به روش هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد و شيره سويا مي تواند بصورت نوشيدني بدون چاشني و يا با چاشني هاي متفاوني مثل شكلات و وانيل استفاده شود و با افزايش تمايل به توليدات كم چربي، شيره هاي سويا تصورت كم چربي با كاهش محتواي چربي آن در دسترس مي باشد.

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 مهر 1400 ساعت 05:07
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بازگشت به بالا
نمایش تعداد مطالب
1981241

Login